Imeline jõulude aeg

10. novembril toimus õpikeskuses raamatukogutund 5.a klassile projekti "Vesi" raames.
Osales 16 õpilast koos õpetaja Kaja Lillipuuga. Tutvusime teatmeteostega, kust saab leida andmeid vee kui aine, vee kolme oleku ja muu veega seostuvaga (jõed, järved, ookeanid, ökoloogia, vesi taimede ja inimeste organismis jne). Ka ajakirja "Eesti Loodus" aprillikuu numbris leidub mitmeid artikleid üleujutuste, allikate ja lätete teemal. Lugesime veeteemalisi rahvapärimusi ja muinasjutte. Lõpuks toimus viktoriin, mille küsimused olid koostatud eelnevalt teadasaadu põhjal. Teatmeteoseid ja raamatud äratasid õpilastes elavat huvi.
Õpikeskusesse saabus kolm eksemplari Otfried Preussleri raamatut "KRABAT", mis seni õpikeskuses puudus.
Raamatud ka kohe laenutati.
“Hoia eemale Koselbruchist ja veskist Mustade Vete ääres, seal pole just kõige ohutum...” Hoiatuste kiuste läheb hulkurpoiss Krabat õpipoisiks tontlikusse veskisse ning leiab end õige pea pahatahtliku võluri ja üleloomulike mustade jõudude võimusest.
Otfried Preussler (sünd 1923) on üks tuntumaid saksa lastekirjanikke. Tema kõige kuulsamad jutustused on “Väike nõid” ja “Röövel Hotzenplotz”. Kõrgel stiilitasandil kirjutatud õudusromaan “Krabat” on pärjatud Saksa noorsookirjanduse preemiaga, aastal 2008 tehti sellest ka film.
Samuti on nüüd õpikeskuses Reeli Reinausi 3. klassis käsitletav teos
"DETEKTIIV TRIIBIK LOOMAAIAS"
Triibiku ema-isa on loomauurijad ja vanaisa loomaaiadirektor. Pole siis ime, et loomad meeldivad Triibikule üle kõige. Ta kasvatab kodus koera, kassi, hiiri, rotte, deegusid, merisigu, küülikut, nastikut ja kalu ning veedab iga vaba hetke loomaaias. Isegi oma nime on ta tiigrikutsikalt saanud.
Kui loomaaias hakkavad aset leidma kriminaalsed sündmused, millele täiskasvanud ei oska kuidagi lahendust leida, on just Triibik see, kes oma sõprade abiga juhtumitesse selgust toob.
Õpikeskusesse saabusid uued raamatud, mille autoriteks on Ilmar Tomusk ja Mika Keränen
Ühel sügisõhtul Tartus varastatakse Mari ema käekott ja tuleb välja, et süüdi on osav varas, kes kihutab linnas ringi jalgrattaga. Mari kutsub kokku salaselts Rampsu ning uus seiklus algab.
Autor Mika Keränen (sünd. 1973) on Tartus elav soomlane, kes kirjutab eesti keeles laste seiklusjutte. „Fantoomrattur“ on tema üheksas lastekrimka, mis jutustab Tartus Supilinnas tegutseva laste salaühingu seiklustest.
6. Mika Keränen
"Vanemuise väits" on salaselts Rampsu 11. juhtum.
Eesti Rahva Muuseumis pandi toime jultunud kuritegu – keegi varastas väärtusliku dekoratiivnoa. Varas tegutses Aleksis Kivi "Seitsme venna" etenduse ajal, kui "Uurali kaja" näituse valvesüsteem oli välja lülitatud. Muuseumidirektori palvel hakkavad rampslased asja uurima. Kas kurikael on ERMi töötaja, muuseumikülastaja või hoopis keegi etenduse ajal ringi hulkunud inimestest? Mida kujutab endast Tartu toiduklubi?
Põhjalik detektiivitöö ja väike kavalus aitavad ka seekord salaseltslastel süüdlase kinni nabida.
Uued raamatud lastele ja noortele õpikeskuses
1. Kadri Kiho
Tema nimi on Kirbu-Krants. Ta haiseb sardiini järele, ta on kirpe täis ja tema karvkate näeb välja nagu viledaks kulunud uksematt. Ja mis kõige hullem – ta elab prügikastis koos oma sõbra, lapiku Kilu-Kiisuga. Kas Kirbu-Krants leiab kõigele vaatamata oma unistuste peremehe?
Kirbu-Krants on kõige särasilmsem suure südamega eluheidik, keda te kunagi kohanud olete
3. Colas Gutman
"KIRBU-KRANTS LÄHEB KOOLI"
Romaaniga „Mina olin siin“ 2004. aasta romaanivõistluse võitnud Sass Henno on Eesti ajaloo noorim romaanivõistluse võitja. Kui raamat poelettidele jõudis, pidi sellest saama samanimelise triloogia esimene osa. Ropu keelekasutuse, kiire sündmustiku ja häiriva sisu poolest kuulsaks saanud teosest sündisid küll tõlked vene, läti, ungari, albaania ja isegi makedoonia keelde ning 2007. aastal valmis ka samanimeline mängufilm, kuid lubatud järge ei tulnudki.
Nüüd, pea 20 aastat hiljem, hoiad sa käes kauaoodatud teist osa. „Mina olin siin 2. Tagasitulek“ jätkub sealtsamast, kus esimene pooleli jäi. 17-aastane peategelane Rass kirjutab juba teist ööpäeva arestikambris ülestunnistust sündmustest, mis järgnesid tema esimesele arestile sajandivahetuse alguspäevil.
Nende kaante vahelt leiab lugeja mõned uued tegelased. Mõned vanad probleemid. Ja mõned hästi peidetud õpetussõnad tänastele ja homsetele noortele teemadel, millest eelnevad põlvkonnad teiega kunagi ausalt rääkida pole julgenud.
5. Margus Karu
"NULLPUNKT"
Kümneaastane Della on alati saanud loota oma vanemale õele Sukile. Kui nende ema vangi pandi, oli Dellale toeks Suki. Kui ema uus mees nad enda juurde võttis, oli Dellale toeks Suki. Kui see mees tegi tema kehaga midagi nii kohutavat, et nad pidid tuhatnelja põgenema, oli Dellale toeks Suki. Suki on Della oma hunt – tema kaitsjahunt.
Aga kes kaitseb Sukit? Kui Suki üritab ennast tappa, kukub Della maailm kokku. Seni on Della rasketes olukordades kasutanud vaikimise taktikat, aga võib-olla on nüüd aeg end kuuldavaks teha.
Kimberly Brubaker Bradley jutustab kahest õest, keda seob armastus teineteise vastu ja ühised traumad. See on lugu seksuaalsest väärkohtlemisest, abi otsimisest ja leidmisest.
„Lumelinnu surm“ räägib sõpradest lahku kasvamise valusa loo. Pärast sõbrannade ärakolimist püüab 14-aastane Isabel sõprust igati alal hoida, kuid see ei tundu sõbrannadele eriti korda minevat. Nagu ka kiuslikele klassikaaslastele ja pealiskaudsetele õpetajatele. Asja ei tee sugugi paremaks see, et oma lastelt aina saavutusi ootavad vanemad Isabeli pidevalt tema õega võrdlevad. Too on kõike seda, mida Isabel ei ole – Preili Perfektne.
Isabel jääb oma mõtete ja tunnetega täiesti üksi. Kellelegi ei lähe see korda, keegi ei hooli ... Või siiski? Oma muresid foorumi püsiasukatele usaldades hakkab tüdruk uue pilguga nägema seda, mida ta seni on iseenesestmõistetavaks pidanud. Selgub, et sõprusel on mitu nägu ja et toetust võib leida sealt, kust seda oodatagi ei oska.
„Lumelinnu surm“ on Ene Sepa üheksas romaan. Mitmed tema varasemad teosed on saanud auhindu Eesti Lastekirjanduse Keskuse ja kirjastuse Tänapäev korraldatud noorteromaani võistlusel.
9. Leelo Tungal
"SELTSIMEES LAPS"
Loe oktoobris neid inspireerivaid teoseid:
Õpetajate päeva ning ka igal aastal oktoobris tähistatava vaimse tervise kuu raames saabusid õpikeskusesse uued raamatud, millega alates 5. oktoobrist näituse väljapanekul tutvuda saab.
1. Barbara Oakley, Beth Rogowsky, Terrence J. Sejnowsk
"TEADLIK ÕPETAJA"
Käsiraamat õpetajatele, koolitajatele, lapsevanematele ja kõikidele teistele, kes soovivad veelgi efektiivsemalt teadmisi edastada.
Raamatus on kaasaegsest neuroteadusest ja kognitiivpsühholoogiast lähtuvad selgitused, mis aitavad mõista
Raamatu autor Kristi Lõbu on inglise keele õpetaja, kes otsib järjepidevalt uusi vahendeid ja võimalusi, kuidas oma tööd mitmekesistada ja põnevamaks muuta. Ta armastab oma tööd ja usub, et tema entusiasm on nakkav. Leia raamatust just Sulle ja oma õpilastele sobivad nipid ning anna tundidele särtsu juurde juba täna
Kuido Merits tegi endaga aastase eksperimendi, katse koolimaastikul, ja proovis, kas meesõpetajana toimetada on üldse võimalik. Selgub, et oli.
See teekond tõi kaasa küllalt palju ootamatusi, uusharjumist kooliga, sisekõhklusi ning enneolematult lahedaid lapsi.
6. Aive Kaldra
1896. aasta Rooma. Noor Maria Montessori on vapustatud, kui kohtab psühhiaatriahaiglas väidetavalt nõdrameelseid lapsi. Lagedas ruumis valitseb kummituslik vaikus ja laste nägudel peegeldub sügav kurbus. Aga kui Maria käsib anda neile mänguasju, ärkavad lapsed ellu. Arstid on muutusest hämmingus. Maria jaoks on see üks suuremaid õnnehetki ja erakordse pedagoogikarjääri algus. Kuid varsti paneb armastus kolleegi vastu ta elu raskeima valiku ette.
8. Peeter Mehisto, Maie Kitsing
Mis on loovus? Kuidas tulevad uued ideed ja kuidas nende saabumist soodustada? Kuidas jagu saada mõttekastidest, mis meid piiravad? Raamat jagab praktilisi nippe loovama elu jaoks.
Mida teevad loovusega nutiseadmed? Me ei pea võitlema nutiseadmete vastu, küll aga võiks võidelda iseenda ja oma laste ajude eest. Raamat annab nõu, kuidas seda teha kodus ja kuidas kool võiks arenevaid ajusid paremini toetada.
Jaan Aru on Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi kaasprofessor. Ta uurib aju, inimmõistust ja tehisintellekti ning on avaldanud üle kolmekümne teadustöö rahvusvahelises teaduskirjanduses.
Õnn ja edu on harjumused, nagu ka ebaõnn ja ebaedu. Kuid negatiivseid harjumusi saab muuta – ja käesolev raamat näitab, kuidas seda teha.
„Mõtlemine muudab elu: uus psühhoküberneetika“ on klassikaline eneseabiraamat, mida on müüdud üle 30 miljoni eksemplari ja mille tõhusust on kinnitanud lugejad üle kogu maailma. Autor Maxwell Maltz peab muutuse juures oluliseks positiivset hoiakut ja tema õpetusest kumab läbi loogiline mõtlemine.
Psühhoküberneetika algupärane tekst määratles vaimu ja keha seose kui mõiste, mis sillutas teed suurele osale tänapäeva isiksuse väestamise programmidele. Kirjelduste ja lugude vahel annab dr Maltz kasulikke nõuandeid, tutvustab lõõgastumise ja kujutlemise tehnikaid ning õpetab ka emotsionaalse kirurgia tehnikaid, mille abil saab luua uue dünaamilise minapildi ja enesehinnangu ning saavutada edu ja õnne.
11. Stephen R. Covey