10/11/2023

 Põhjamaade kirjanduse nädal: Jõulud Põhjalas
13.-19. novembril toimub Põhjamaade kirjanduse nädal, mis kutsub ette lugema nii lastele kui täiskasvanutele. https://www.nordisklitteratur.org/et/

Põhjala kirjanduse nädal on ettelugemise üritus. Loetakse ette lõike aasta raamatuteks valitud teostest, ja seda samal ajal kõikides Põhja- ja Baltimaades ning ka Põhjala asutustes kõikjal maailmas. Põhjala kirjanduse nädal toimub novembri keskel. Valitud nädala esmaspäev on suur ettelugemise päev, mil koolid, raamatukogud ja teised kultuuriorganisatsioonid korraldavad hommikul ettelugemisi lastele ja noortele ning õhtul täiskasvanutele. Projekti koordineerib Põhjamaade Ühenduste Liit ja Põhjala koostööga tegelev MTÜ ning seda finantseerib Põhjamaade Ministrite Nõukogu.


Igal aastal valitakse uus teema. Teemaga seonduvalt valitakse üks raamat lastele, üks noortele ja üks täiskasvanutele. Teema ja raamatud valib välja Põhjala kirjanduse nädala esinduskogu, kuhu kuulub üks esindaja kõikidest Põhjala maadest.

" Põhjala kirjanduse nädala eesmärk on levitada Põhjala kirjandust, innustada inimesi lugema ja sellest rõõmu tundma ning edendada sallivust ja koostööd erinevates valdkondades "Selle aasta lastele ettelugemiseks mõeldud raamat on Astrid Lindgreni "Vahtramäe Emili uued vembud". Ettelugemisele tuleb peatükk "Esmaspäev, 26. detsember, kui Emil lõi Kassisalus laua puhtaks ja püüdis Kamandaja Hundiauku"

Sel aastal saab täis juba 60 aastat Vahtramäe Emili poolt loodud äratundmist ja naeru. Astrid Lindgreni loodud universum, mis ümbritseb Emilit, on saanud osaks põhjamaade kultuuripärandist.Meie koolis alustati "Vahtramäe Emili uute vempude" ettelugemisega juba 10. novembril
 2. klassis väikeses majas. Eelnevalt said lapsed teada, mis on üldse Põhjamaade kirjanduse nädal ja millised riigid kuuluvad Põhjamaade hulka. 13. novembril loevad ette 3.a klassi õpilased.

2023. aasta raamat täiskasvanutele on Ingvild H. Rishøi "Tähevärav - jõululugu"

Auhindadega pärjatud autor Ingvild H. Rishøi segab kaasaegset igapäevarealismi viidetega klassikalistele Põhjala muinasjuttudele. Raamatus "Tähevärav" kujutab ta jõululugu lapse vaatenurgast. Lugu räägib lootusest, reetmisest ja unistustest.